ДРЯПАНКА ЯК СИМВОЛ ВЕЛИКОДНЯ!

За традицією виготовлення писанки у передвеликодній четвер студенти-економісти долучилися до дистанційного майстер-класу з виготовлення шкрябанок та дряпанок, як найбільш давніх різновидів великодніх яєць. Дряпанки – доволі рідкісний варіант розпису великодніх яєць, який з першого погляду вражає унікальним орнаментом та своєю ажурною цілісністю. Саме цю техніку на запит економічного факультету розкрила мисткиня з Вашківців– пані Катерина Мельничук.

Модерували процес Наталія Філіпчук (заступник декана в навчально-виховної роботи) та Аліна Медведєва (староста 151 УП групи, яка переїхала на Буковину з Донецької області). До онлайн майстер-класу долучилося чимало студентів-економістів, які представляють усю мапу України, та що важливо – чимало студентів-першокурсників з числа внутрішньо переміщених осіб, які проявили жвавий інтерес до давніх традицій двиготовллення великодніх яєць.

На тренінгу говорили про яйце є символ початку, символ нового життя, відродження, таке значення відомо було всім народам в давнину, таким воно залишилося і до сьогодні. Закцентували увагу на семантиці кольору у писанці й на тому, що кожній місцевості притаманні свої власні уподобання в кольорах, за якими можна визначити походження писанки. Розглянули процес виготовлення писанки: у давні часи на нього впливало багато чинників, розписувати писанки треба було в чітко визначенні години, попередньо зробивши змовляння, а знаки і символи виписувалися відповідними кольорами. Найпопулярніші мотиви орнаментів в писанці (яких раніше було більше ста): кривулька або безкінечник – означає вічність руху сонця, нитку життя; зірка, квадратний хрест – це символи сонця, що знаменують чотири сторони світу; тригвер (інакше трінінг, існує в культурі ще з часів трипілля) – позначає символи життя: землю, небо і повітря, або вогонь, повітря і воду; сорок клинів – це сорок точок в житті, достаток і успіх в господарстві, порядність людини; колоски пшениці – урожай.

На сьогоднішній день від цього різноманіття умов виготовлення писанки залишилися значимими тільки символіка кольору і зображення. Сама ж техніка виготовлення писанки розділяла всі яйця на двадцять різновидів, але до сьогодні дійшло лише п’ять.

На тренінгу у фокусі уваги була саме дряпанка, або скробанка (від пол. skrobać — шкрябати) – один з чотирьох основних видів розписаних великодніх яєць, разом з крапанкоюкрашанкою, та писанкою.  Технологія виготовлення дряпанки цікава тим, що дряпанку можна зробити за відсутності писачка чи фарб. Для її виготовлення вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкоюшилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.

Насамкінець зустрічі згадали, що про писанки складали легенди, деякі залишилися і до наших днів. Одна з них, наприклад, говорить, що доля всього світу залежить від кількості писанок які розписуються щорічно. І поки писанки виготовляють, світ у безпеці, Тому чим більше кожен з нас зробить писанок – тим більше любові і добра буде панувати в світі. А передвеликодні дні спонукають нас до створення прекрасних розписних яєць з побажаннями добра, здоров’я і процвітання своєму факультету, рідним і близьким.

Галерея