Пройшла гостьова лекція від Варналія Захарія Степановича

29 березня 2022 року на економічному факультеті ЧНУ для студентів спеціальності «Менеджмент» з курсу «Стратегічний менеджмент» гостьову лекцію прочитав доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії економічних наук України, академік Академії наук вищої школи України, відмінник освіти України, професор кафедри фінансів КНУ імені Тараса Шевченка ВАРНАЛІЙ ЗАХАРІЙ СТЕПАНОВИЧ.

Проблему розробки Стратегії економічної безпеки України Захарій Степанович пояснив у взаємозв’язку з воєнним станом України, зокрема, з втратами економічного зростання від воєнних дій у щонайменше 120 млрд дол. США, ризиком «недовироблення» ВВП на 50-60%, зменшенням податків, матеріальними збитками, втратами людського капіталу та ін. Передумовою економічної безпеки  лектор називає зміцнення військової безпеки  та наголошує на тому, що у сучасних умовах проблема безпеки набирає нового змісту і вимагає нової стратегії.

Варналій З.С. – визнаний фахівець з економічної безпекології.

Формат відкритої гостьової лекції запропонувала зав. кафедри економічної теорії, менеджменту і адміністрування проф. Галушка З.І. Були запрошені студенти 4-5 курсів  спеціальності «Менеджмент» та колеги-викладачі економічного факультету.

В обговоренні проблем забезпечення економічної безпеки України в воєнний та післявоєнний час взяли участь проф. Нікіфоров П.О., проф., Лопатинський Ю.М., проф. Антохов А.А., доц. Сторощук Б.Д., доц. Запухляк В.М. та інші викладачі факультету.

Крім воєнних загроз економічній безпеці України лектор виокремив та проаналізував  інституціональні загрози (рейдерство, тіньову економіку, офшоризацію, корупцію) та пояснив можливі напрями зміцнення економічної безпеки в умовах війни.

До можливих кроків відновлення України після війни віднесено: створення Фонду економічного відновлення із залученням міжнародної фінансової підтримки («План Маршала»);  розширення зони вільної торгівлі з ЄС; розширення державних програм підтримки бізнесу; ефективну реалізацію інвестиційних проєктів міжнародних організацій;

активізацію монетарних та фіскальних стимулів інвестиційної активності; проведення структурних реформ; суттєве підвищення інвестиційної привабливості України; посилення спроможності державних інститутів, верховенства права; забезпечення дотримання прав інвесторів та ринкової конкуренції, зменшення корупційних ризиків; інституціональне забезпечення національної безпеки тощо. Дякуємо Захарію Степановичу за згоду партнерства, харизму, емоційність, поставлені питання та майбутню співпрацю.