10 листопада в багатьох країнах відзначають Міжнародний день бухгалтера. Цю дату пов’язують з виходом у світ книги італійського математика, францисканського монаха Луки Пачолі «Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita» («Все про арифметику, геометрію і пропорції») в 1494 році. Хоча в деяких джерелах дату називають з 10 по 20 листопада, до речі, там можна і почитати частину трактату в оригіналі (https://library.si.edu/digita…/book/summadearithmeti00paci). Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita» була написана під час роботи Луки Пачолі професором математики, і, ймовірно, призначалася як підручник для студентів, які вивчають математику та бізнесу. В книзі був представлений синтез математичного знання того часу, вона містила перші друковані роботи з алгебри, написані на народній мові (тобто розмовної мові тих часів).
Розділ трактату під назвою Particularis de computis et scripturis (Подробиці розрахунку та запису) містить один з перших опублікованих описів способу бухгалтерського обліку, який венеціанські купці використовували під час італійського Відродження, відомого як система подвійного запису в обліку. Описана у книзі система включає більшість бухгалтерського циклу, який ми знаємо сьогодні. Лука Пачолі детально розповідає про використання журналів і книг, а також попереджує, що людина не повинна йти спати, поки дебетові рахунки не зрівняються з кредитовими. Його бухгалтерський облік містить рахунки для активів, зобов’язання, капітал, доходи та витрати – категорії облікових записів, які відображаються відповідно до балансу організації та звіту про прибутки та збитки відповідно. Він продемонстрував облік закриття на кінець року та запропонував використовувати пробний баланс (перевірочний баланс, оборотно-сальдова відомість) для підтвердження збалансованого обліку. Крім того, його трактат стосується широкого кола питань, пов’язаних з етикою обліку. Він представив правило 72 для прогнозування майбутньої вартості. (https://en.wikipedia.org/wiki/Luca_Pacioli)
Хоча Лука Пачіолі не був винахідником даної системи, але треба надати йому належне за проведення великої методичної роботи, адже його праця була довгий час єдиною у цій області науки. Тому недивно, що Лука Пачолі вважається «батьком бухгалтерського обліку».
На початку розділу Particularis de computis et scripturis автор пише про умови торгівлі, серед яких є «уміти правильно вести книги і швидко рахувати» та «вести свої справи в належному порядку і як слід, щоб можна було без затримки отримати будь-які відомості як щодо боргів, так і вимог». (http://ek-lit.narod.ru/luka001.htm)
Хоча вимога вміти швидко рахувати в наш час може перекладатися на технічні пристрої, але грамотне та належне ведення справ завжди актуальне.
Тож вітаємо всіх обліковців з їх професійним святом та бажаємо поменше безсоних ночей!