Менеджмент в умовах війни: виклики та професійна майстерність – гостьова лекція-бесіда від практиків

Підготовка високоосвічених фахівців та набуття спеціальних компетенцій неможлива без практичного навчання в успішних професіоналів. Сьогодні професійна компетентність твориться в синергетичному взазаємозв’язку практичної реалізації як професійних здібностей так ділових якостей працівника. Власне тому, кафедрою економічної теорії, менеджменту і адміністрування систематично організовуються різноформатні зустрічі з практиками в сфері менеджменту. Студенти наочно можуть побачити позитивні результати успішного професіоналізму, запозичити передовий управлінський досвід і в майбутньому – застосувати його в практичній діяльності відповідно до запитів роботодавців та викликів сьогодення.

Отож, 18 листопада 2022 року кафедрою економічної теорії менеджменту і адміністрування (координатор зустрічі від кафедри – д.е.н. Білик Р.Р., учасник групи розробки ОП «Менеджмент організацій і адміністрування» першого бакалаврського рівня вищої освіти) було організовано лекцію-бесіду для студентів спеціальності 073 «Менеджмент» (1 та 2 курси) на тему: «Менеджмент в умовах війни: виклики і професійна майстерність» з фаховими топ-менеджерами, представниками великого і малого бізнесу:

 – директором торговельного центру «Епіцентр» м. Чернівці Лифарем Дмитром Вікторовичем;

– директором Колективного підприємства «Колесо» (заклад «VINARIUM») Коробаном Валерьяном Валерійовичем.

В ході лекції д.е.н. Білик Р.Р. закцентував увагу студентів як викладач дисципліни «Вступ у спеціальність» на основних завданнях менеджера, його функціях, специфіці роботи.

Зокрема, Лифар Д.В. розповів студентам про історію відкриття, розвитку та виклики, з якими стикнувся торговельний центру «Епіцентр» у м. Чернівці під час карантинних обмежень та агресивної фази війни. Також Дмитро Лифар розказав про свій професійний шлях становлення менеджера вищої ланки, зокрема й через зміну професії та набуття нових знань. У ході цієї зустрічі Коробан В.В. поділився зі студентам своїми лайфхаками щодо відкриття власної справи, адаптації ресторанного бізнесу до пандемії та війни. Студенти підготували цілу низку питань щодо практичної діяльності, порядку підбору персоналу, вимог до кандидатів на управлінські посади, можливостей кар’єрного росту. Тішить, що наші спікери-практики зуміли не лише «втримати» бізнес, а й активно допомагають ЗСУ, ТРО та вимушеним переселенцям.

Обоє практики наголосили, що при працевлаштування головним є – наявність відповідних компетенцій. В світлі зазначеного фахівцями практиками, д.е.н. Поченчук Г.М. (куратор 173-1 групи, учасник групи розробки ОП «Менеджмент організацій і адміністрування» першого бакалаврського рівня вищої освіти) детальніше ознайомила студентів із програмними компетентностями спеціальності.

К.е.н. Заволічна Т.Р. (учасник групи розробки ОП «Менеджмент організацій і адміністрування» першого бакалаврського рівня вищої освіти) як викладач дисциплін «Лідерство і командна робота» та «Медійна грамотність і прийняття рішень» зауважила, що в умовах війни поєдналися два феномени «підприємництво» + «лідерство». Лідерські компетенції керівника тримають бізнес на плаву: від стартапу, масштабування й до довготривалого успіху.

Куратор 173-2 групи, викладач «Економічної теорії» к.е.н. Бойда С.В. відзначила важливість розуміння економічної термінології для майбутньої професійної діяльності, комунікаційних навичок менеджера, а також специфіку використання на практиці мотиваційної функції менеджменту.

Захід відбувався у неформальній атмосфері, чому не завадили навіть проблеми з енергопостачанням – при мерехтінні свічок очі студентів горіли вірою в ЗСУ, Перемогу та в те, що саме вони стануть тими креативними менеджерами, які відбудують та зміцнять нашу рідну Україну.

Галерея