Кафедра фінансів і кредиту регулярно організовує наукові семінари, запрошуючи взяти в них участь фахівців-практиків, науковців з інших закладів вищої освіти, факультетів університету та кафедр економічного факультету. 

12 квітня 2024 року відбувся науковий семінар на тему: Вплив інституційних (соціокультурних) та поведінкових факторів на розвиток малого бізнесу і стартапів, їх фінансування (крізь призму генезису економічної науки). Доповідач – Ткач Євген Вікторович.

Основні тези виступу:

  1. Одним з основних факторів який впливає на розвиток малого бізнесу і стартапів (їх фінансування) та соціально-економічний розвиток загалом є неформальні інституції (мислення, світогляд, цінності та ін…) які змінюються повільно. Не виникає заперечень те, що їхні діяльність, дії й модель поведінки є похідними від особливостей мислення і морально-психологічного та емоційного стану.
  2. На зміну мислення впливає низка інституційних та соціокультурних факторів, проте одним з основних є інформація і знання яку отримують економічні суб’єкти.
  3. Різна інтерпретація інформації (в т.ч. інтерпретація інформації про історію), канали її отримання та реакція на неї є причиною виникнення ситуації інформаційної асиметрії усунути яку, а відповідно – схильність до вияву ірраціональності у поведінці всіх економічних суб’єктів неможливо. Тому, необхідно з’ясувати яким чином з урахуванням відповідних обставин можна вплинути на їх мотивацію.
  4. Саме позитивні емоції та морально-психологічний клімат дадуть змогу забезпечити активізацію процесу мислення і спрямування його у відповідному напрямку.
  5. Це насамперед потрібно врахувати при стратегуванні і реалізації економічної політики у взаємодії та координації з іншими видами політики (соціальною, гуманітарною, інформаційною, державною політикою у сфері маркетингу і брендингу та ін.) з огляду на актуальність у сучасних умовах ідей, які висловлюють розробники теорії поведінкової економіки і нової інституціональної економічної теорії (а також представники інших економічних шкіл які є надбанням світової економічної науки).

    – 9 лютого 2024 року відбувся науковий семінар, організований кафедрою фінансів і кредиту на тему: Фінансова глобалізація. Доповідач — доцент Оксана Грубляк. Крім викладачів та студентів кафедри участь семінарі також взяли професор кафедри міжнародної економіки Павло Шелепницький та фахівці практики — Яна Кротова, заступник начальника управління — начальник відділу залучення інвестицій та підтримки експорту управління інвестиційної політики та туризму Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОВА та Сергій Рудий, начальник Управління продажів корпоративного бізнесу філії у м. Чернівці АТ Укрексімбанк. Обговорювали багато актуальних питань, зокрема:

    – напрями міжнародного потоку капіталів, особливості функціонування глобального фінансового ринку; стан платіжного балансу багатьох країн,

    – специфіку здійснення експортно-імпортних операцій, фінансових трансакцій, державної регуляторної політики,

    – позитивні та негативні наслідки глобалізаційних процесів та ін. Цікавою була дискусія щодо багатьох питань!

 

    – 17 листопада 2023 року відбувся науковий семінар із директором департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимиром Лепушинським  у ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Тема: “Особливості монетарної політики в Україні у сучасних умовах”. 

 

    – 31 березня 2023 року відбувся міжкафедральний науковий семінар «Анатомо-фізіологічні та психологічні основи нейроекономіки і нейрофінансів». Доповідач: – д.мед.н., професор, зав кафедри фізіології БДМУ  Ткачук Світлана Сергіївна. У семінарі також взяли участь доценти кафедри молекулярної генетики та біотехнологій інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ Язловицька Людмила Степанівна та Савчук Галина Георгіївна. Актуальна тема, цікава дискусія багато питань до доповідача від викладачів кафедри фінансів і кредиту.

    Власне, нейроекономіка формується як міждисциплінарний науковий напрямок на стику психології, нейробіології і економічної теорії та спрямована на вивчення процесу прийняття рішень під час вибору альтернативних варіантів, розподілу ризиків і винагород. Як наука, нейроекономіка намагається зв’язати економіку, психологію та неврологію для кращого розуміння механізмів прийняття економічних рішень.

    Цікаві та професійні дискусії, обговорення актуальних питань, насамперед оцінка макроекономічної ситуації,  інфляційних процесів, динаміки валютного курсу, особливості здійснення монетарної політики НБУ в сучасних умовах, бачення перспектив міжнародної фінансової допомоги.

 

  • 16 грудня 2022 р. фінансисти, філософи, релігієзнавці, богослови, соціологи, культурологи ЧНУ ім. Ю. Федьковича, зустрілися для цікавого міжкафедрального наукового семінару в одній з аудиторій Резиденції. Міжкафедральний науковий семінар стосувався питань дотику етики й економіки. Діалог змістовно поєднав прикладні та методологічні лінії. Доповідачі неодноразово підкреслювали, що і світоглядні науки, й економічні – це різні грані Людинознавства, які дуже потребують синергії – і на науковому рівні, і в живому горнилі соціального буття та комунікації. І безперечно, у царині освіти. 

    3 листопада 2022 року відбувся міжкафедральний науковий семінар організований кафедрою фінансів і кредиту спільно з кафедрою практичної психології на тему: «Теорія поведінкової економіки: вклад економістів та психологів» у читальній залі Наукової бібліотеки ЧНУ ім. Ю. Федьковича.

    Петро НІКІФОРОВ виступив з доповіддю: «Поведінкові фінанси, як теоретико-аналітична конструкція в міждисциплінарному вимірі».

    Валентина РАДЧУК виступила з доповіддю: «Психологічні особливості сприймання і ставлення до грошей».

    8 лютого 2022 року відбувся кафедральний науковий семінар на тему «Реалії українського страхування» 

    К.е.н. доцент кафедри фінансів і кредиту Ольга ГЛАДЧУК виступила з доповіддю: «Формальні та неформальні інститути в українському страхуванні».

    Директор ЦОК Чернівці Карпатського РУ ПрАТ СК «Альфа страхування» Степан КУЦИК виступив з доповіддю: «Особливості здійснення страхової діяльності в сучасних українських умовах».

    14 грудня 2021 року відбувся кафедральний науковий семінар на тему «Фінансово-кредитні інструменти забезпечення інвестиційної діяльності в умовах стало розвитку»

    К.е.н. доцент кафедри фінансів і кредиту Наталя САІНЧУК виступила з доповіддю: «Кредитування малого бізнесу: інституціонально-інфраструктурний аспект».

    Фахівці-практики АТ КБ «Приватбанк» керівник відділення Адела ВАСИЛИНЧУК і керівник відділу малого бізнесу Сергій МЕЛЬНИЧУК виступили з доповіддю на тему: «Особливості реалізації програми Доступні кредити 5-7-9% в сучасних умовах».

    16 березня 2021 року відбувся кафедральний науковий семінар на тему «Вплив пандемії COVID-19 на економіку та фінансову систему: реалії, проблеми та перспективи» з доповіддю виступив к.е.н. доцент кафедри фінансів і кредиту Ігор ЛЕГКОСТУП.

    10 листопада 2020 року відбувся кафедральний науковий семінар на тему «Бюджетна децентралізація в Україні: основні уроки та наслідки» з доповіддю виступили к.е.н. доцент кафедри фінансів і кредиту Наталія БАК та заступник директора Департаменту фінансів Чернівецької ОДА Володимир КІНДРАТ.

    13 жовтня 2020 року відбувся кафедральний науковий семінар на тему «Особливості реалізації фіскальної та монетарної політики у вітчизняних умовах» з доповіддю виступив д.е.н. професор кафедри фінансів і кредиту Петро НІКІФОРОВ.

 

НАУКОВІ ЗАХОДИ КАФЕДРИ

 

    Кафедра фінансів і кредиту ЧНУ ім. Ю. Федьковича долучається до організації та проведення різноманітних тематичних наукових заходів та круглих столів за участі представників регіональної влади, на яких обговорюються програми розвитку малого і середнього підприємництва в Чернівецькій області тощо. За підсумками заходів надаються пропозиції робочої групи економічного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича органам регіональної та місцевої влади.

  • 16 лютого 2023 року кафедрою фінансів і кредиту було організовано круглий стіл на тему «Фіскальна децентралізація в Україні: теоретичні підходи та сучасна практика». В якому взяли участь колектив кафедри фінансів і кредиту, Анжела ДЯКОВА (директор Департаменту фінансів Чернівецької ОВА), Володимир КІНДРАТ (заступник директора Департаменту фінансів Чернівецької ОВА), Христина МАРЧУК (заступник директора Департаменту регіонального розвитку, начальник управління з питань місцевого самоврядування та розвитку туризму Чернівецької ОВА), Світлана АДАМОВИЧ (заступник начальника фінансового управління Чернівецької міської ради, начальник відділу доходів), Ганна ГАТАЛЯК (начальник управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління ДКСУ України у Чернівецькій області), Ігор БОЙКО (начальник фінансового відділу Топорівської сільської ради), Ганна ДОМІТРЮК (начальник фінансового відділу Великокучурівської сільської ради), Юрій ГУМЕНЮК (керівник КУ «Агенція розвитку міста» Хотинської міської ради), Руслан БІЛОСКУРСЬКИЙ (декан економічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича), Анатолій КРУГЛАШОВ (завідувач кафедри політології та державного управління ЧНУ імені Юрія Федьковича), Руслана ГАВРИЛЮК (завідувач кафедри публічного права ЧНУ імені Юрія Федьковича), Петро ПАЦУРКІВСЬКИЙ (доктор юридичних наук, професор).

    У дискусії науковці та практики краю обґрунтували власне бачення напрямів і джерел ресурсного забезпечення розвитку територіальних громад.

    8 лютого 2023 року викладачі кафедри фінансів і кредиту взяли участь в роботі круглого столу з нагоди 140-річчя від дня народження Йозефа ШУМПЕТЕРА «Антикрихкість соціально-економічних систем в умовах полікризи: теорія Шумпетера і сучасні реалії» організованого економічним факультетом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

    12 грудня 2022 року в пам’ять про Фрідріха Кляйнвехтера, ректора Чернівецького університету, першого професора-лектора економічних дисциплін (160 років з дня захисту дисертації 95 років з дня смерті) відбувся круглий стіл на тему «Зародження економічної науки на Буковині» .

    Участь у заході взяв доцент кафедри фінансів і кредиту, керівник Центру співпраці з підприємствами ЧНУ Євген ТКАЧ з доповіддю: “Передумови та наслідки інтеграції економічної освіти та підприємницької практики”.

    2 листопада 2021 року з метою відзначення Всесвітнього Дня заощаджень і набуття учнями навичок ведення обліку доходів і витрат, ефективного планування власного бюджету, в рамках проведення Тижня фінансової грамотності відбувся круглий стіл за участі кандидата економічних наук, доцента кафедри фінансів і кредиту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Наталії БАК та учнів 9 класу Чернівецького НВК «Лідер».

    На уроці з фінансової грамотності спільно з учителем Галиною КРАМСКОЮ відбулося обговорення актуальних питань страхової діяльності в Україні. Дуже доступно, з наведенням життєвих прикладів, але з точки зору професіонала учні дізналися про переваги та недоліки для всіх учасників сучасної системи страхування.

    21 жовтня 2021 року у Блакитній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася зустріч керівників представництв банківських установ м. Чернівці та області з керівництвом університету.

    На зустрічі були присутні: ректор Роман ПЕТРИШИН, представники економічного факультету: декан Руслан БІЛОСКУРСЬКИЙ, завідувач кафедри фінансів і кредиту Петро НІКІФОРОВ, керівник Центру співпраці з підприємствами Євген ТКАЧ, а також чернівецьких банківських установ: «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Райфайзен Банк», «Укрексімбанк», «Креді Агріколь» та ін.

    У результаті зустрічі сторони підписали Меморандум про співпрацю, який сприятиме розширенню співробітництва Університету із банківськими установами. Це, у свою чергу, забезпечить популяризацію підприємницької та фінансової культури серед молоді, створить додаткові можливості для вдосконалення системи освіти в Університеті шляхом набуття студентами практичних знань і навичок у сфері фінансової та економічної діяльності, створення й забезпечення функціонування бізнес-інкубатора при Університеті тощо.

    Викладачі кафедри фінансів і кредиту беруть участь, як члени журі конкурсу -захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Буковинської Малої академії наук.

    Викладачі кафедри брали участь у розробці проекту Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2020 року. При розробці Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2020 року здійснено соціально-економічний аналіз та SWOT-аналіз (аналіз сильних сторін, можливостей розвитку, слабких сторін та загроз розвитку), визначено стратегічне Бачення і Місію області, сформовано стратегічні та операційні цілі із відповідними заходами (завданнями), визначено механізми впровадження та моніторингу Стратегії.

    За сприяння кафедри фінансів і кредиту реалізовується роуд-шоу проєкт, в рамках якого організовуються зустрічі студентів та викладачів кафедри із практиками- представниками бізнесу, фінансово-кредитних установ, органів місцевої та державної влади, громадського сектору.

    Викладачами кафедри фінансів і кредиту ЧНУ ім. Ю. Федьковича проводиться Буковинський регіональний конкурс «Марафон бізнес-ідей»,  соціальний проєкт який передбачає розробку, публічне обговорення та захист креативних бізнес-ідей, що є можливістю для молоді застосувати свої теоретичні знання на практиці, проявити обізнаність, інтелектуальні, творчі і лідерські здібності та здатність до підприємницької діяльності. Налагодження співпраці молоді, студентства, науковців, представників органів влади, бізнесу та фінансово-кредитних установ сприятиме активізації участі молоді у громадському житті та розвитку підприємництва в Чернівецькій області. За підсумками заходу його учасники отримали практичні знання у сфері підприємництва і бізнес-планування, а також нагороди.