Студенти 5-го курсу кафедри фінансів і кредиту економічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича спеціальності «Фінанси, банківська справа і страхування» Ходан Максим та Василинчук Тетяна у період з 8 січня по 15 червня 2018 року навчались в Норвегії в університеті NORD по міжнародній студентській програмі «ERASMUS+» за освітньою програмою «Економіка державного сектору», що включала в себе 4 курси:
– Performance Measurement in the Public Sector
– Public accounting and Financial Reporting according to IPSAS
– Research Theory and Methods
– International perspectives on business and governance in the High North.
За словами студентів усі курси були достатньо цікавими. «Навчання в Норвегії навчило нас співпраці в групі та зосереджуватися на кінцевому результаті, а не на особистому інтересі. Більшість із робіт, які ми повинні були виконати, були груповими (2-4 студенти)».
Великою перевагою навчання в даному навчальному закладі стала відкритість до наукового світу, що передбачала вільний доступ до наукових праць через мережу Інтернет за допомогою студентського квитка. Це дало можливість нашим студентам сформувати базу для написання магістерських робіт, а також в підготовці до занять та екзаменів. Проблем обмеженості ресурсів для виконання самостійної роботи не виникало.
Освіта в Норвегії побудована так, що все організовано найкращим чином для студентів та їхніх потреб: бібліотеки, сучасні аудиторії, організація навчання, дозвілля тощо. «Урядом Норвегії досить велика кількість фінансових ресурсів виділяється саме в освіту, що на нашу думку не вистачає у нашій країні. Безумовно, якісна освіта – це наше майбутнє, тому пріоритетом при формуванні видаткової частини Державного бюджету України, на наший погляд, повинна бути освіта. Зауважимо те, що вища освіта в Норвегії є абсолютно безкоштовною для кожного (як норвежців так і іноземців)».
Приємним здивуванням для студентів стала саме рівність між студентами та викладачами. До студентів проявляється шанобливе ставлення. Цікавим було те, що студенти вільно себе почувають (до прикладу, на іспит з собою можна було взяти їжу, і з’їсти під час виконання екзаменаційної роботи). А мультимедійне доповнення в кожній аудиторії, з безкоштовним Wi-Fi доступом по всьому університеті лише слугувало для полегшення сприймання важливої інформації.
Для студентів університету передбачено також можливість безкоштовно орендувати інвентар для активного відпочинку. «Норвегія – батьківщина лижних видів спорту, тому не дивно, що ми могли навчатися навіть катанню на бігових лижах та відчути себе Уле-Ейнером Бьордаленом. Катають на лижах тут всі: від дорослих до малих. А влітку, коли немає снігу, норвежці катаються на лижеролерах, що замінюють справжні лижі».
Норвегія – країна дивовижної природи. Неймовірна краса гір та Норвезьке море захоплювали дух. «Краєвиди Лофотенських островів, що знаходились поруч із містом в якому ми жили та навчались залишаться назавжди в нашій пам’яті». Бодо (місто, в якому ми навчалися) знаходиться за полярним колом, завдяки чому студенти побачили справжнє Північне сяйво та полярні ночі і дні.
Безумовний плюс такого досвіду – це знайомства з новими друзями та науковцями. «Друзі на все життя зі всього світу – одне із найцінніших, що подарував нас досвід від Еразмусу».
Ми дуже раді, що для українських студентів, зокрема і Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, відкриті двері для навчання в багатьох країнах світу по програмі Еразмус.