Досвід академічної мобільності ERASMUS+ від першої особи

З 15 лютого по 31 червня я навчаюся в рамках програми Еразмус+ в австрійському університеті ім. Карла і Франца у м. Грац в магістратурі на економічному факультеті, спеціальність – менеджмент та міжнародний бізнес.

Більшість предметів, що вивчаються на 5 курсі австрійського університету, не зівпала з тими, що викладаються в ЧНУ ім. Юрія Федьковича, що дало простір для вибору нових, досі не відомих дисциплін. У Граці я півроку вивчаю кросскультурний та HR-менеджмент, IT-технології в економіці, менеджмент та маркетинг неприбуткових організацій, бізнес історію Австрії (розвиток економіки та прикладі конкретних підприємств та компаній), коучинг, а також бізнес-англійську у сферах державної політики та економіці сталого стану (steady-state economy). Поруч з цим вивчаю французьку мову та відвідую спортивні курси університету.

Окрім навчальних дисциплін, факультет економіки Грацького університету мало не щотижня пропонує студентам участь в різноманітних семінарах, воркшопах та лекціях провідних економістів світу. Участь в них аж ніяк не обов’язкова, а що цікаво – місця вряди-годи вистачає не всім бажаючим. Тому попередня реєстрація – справа дуже суттєва.

Навчання проходить переважно німецькою, але й англійською мовами. Формат занять в магістратурі– семінарські заняття, на яких студенти роблять емпіричні проекти, самі проводять пари, презентують результати своїх досліджень, пишуть курсові роботи, дискутують. Відповідно брати участь у заняттях потрібно щоразу якомога активніше – інакше не вдасться набрати достатньої кількості балів (мінімум 60 з 100) та скласти заключний іспит. Втім, наразі готуючись до іспитів, можу з певністю сказати – якщо працювати весь семестр над матеріалом, підготовка до іспиту – це радше цікава й приємна гра на пригадування з власним мозком, аніж стрес й недоспані ночі.

Дуже зручним є процес формування свого навчального плану – його можна гнучко спланувати таким чином, щоб навчатися, наприклад, лише 3 дні на тиждень. Тоді з’являються додаткові можливості поруч із навчанням подорожувати як самою Австрією, так і сусідніми країнами. З Австрії легко та дешево можна дістатися Німеччини, Італії, Словаччини, Словенії, Чехії, Угорщини та Хорватії. Хоча 6 місяців навчання заледве вистачає аби познайомитися із самою Австрією – метрополія Відень, осередок культурної спадщини Грац, Моцартівський Зальцбург, місто-побратим Чернівців Клагенфурт…Не кажучи про крихітні мальовничі альпійські містечка.

Я щиро раджу студентам нашого факультету подаватися на програму Еразмус+, зокрема в Австрії – це не лише можливість поглибити ваші знання з економіки, це – міжкультурна компетенція, це розуміння іншої культури, практика міжкультурного спілкування, це докорінно інші техніки наукових досліджень, це, зрештою, – двері, відчинивши які і одного разу зайшовши всередину, ви отримуєте безцінний досвід та конкурентну перевагу на довгі роки.

Євгенія Лопата,
Грац, 15 червня 2017